הסיפור שלנו

האחים דריסקו מחליטים לבנות מלון יוקרה

1866

האחים דריסקו מחליטים לבנות מלון יוקרה

בתאריך 22 בספטמבר 1866, קבוצה של 40 משפחות אמריקאיות הגיעו לחופה של יפו. המתיישבים, שבראשם ג'ורג' אדמס, אשר הכתיר עצמו נביא והמייסד של כנסיית המשיח, הגיעו לפלסטין במטרה להכין את הארץ לעלייה השנייה כפי שהיה מפורט בכתבי הקודש. בין המתיישבים הראשונים היו שני אחים, ג'ון וג'ורג דריסקו, אשר לא כמו יתר המתיישבים האחרים שפנו לחקלאות, החליטו שברצונם להקים בית מלון.

1870

המלון נמכר לארנסט הרדג, אשר העניק למלון את השם "מלון ירושלים"

האחים לא היו בנויים לחיי מתיישבים ולאחר כמה שנים הם מצאו עצמם חסרי כל והיו חייבים למכור את המלון. המלון נמכר לארנסט הרדג, מלונאי וחבר כת הטמפלרים, אשר קנה את המלון ואת נכסי השכונה. הרדג העניק למלון את השם "מלון ירושלים", כיוון שהוא שימש כתחנת עצירה עבור אלו שהגיעו לנמל יפו והיו בדרכם לירושלים.

מלון ירושלים ההיסטורי
מלון ירושלים ההיסטורי

1870-1940

המלון הפך להיות אחד היעדים היוקרתיים באזור

בין השנים 1870-1940 המלון הפך להיות אחד היעדים היוקרתיים באזור, תומאס קוק ומארק טווין ביקרו בו לעיתים קרובות. מלון ירושלים לא היה רק מלון היוקרה היחיד באזור, אלא מלון הקונספט הראשון. הרדג עיצב את המלון בפאר וכינה את החדרים על שם 12 שבטי ישראל, נביאים שונים ודמויות מפתח בתנ"ך. הרדג הצליח לשמור על איזון בין העיצוב האמריקאי המקורי של האחים דריסקו תוך הוספת אלמנטים של יוקרה והדר, הדבר סייע לו להביא לקוחות אירופאים מבלי להרחיק את המטיילים האמריקאים שעבורם נבנה המלון והמשיכו להגיע.

1940-1960

ממלון יוקרה למשרד החינוך

גלויה מראשית המאה העשרים מציגה את מלון ירושלים של הרדג, הפונה למטיילים דוברי אנגלית וגרמנית, עם דגל אמריקה מונף מעלה. בשנת 1940, עם כעסי ומתחי מלחמת העולם השנייה בין אזרחים גרמנים ובריטים, שהגיעו לשיאם בארץ ישראל המנדטורית, המלון עוקל על ידי הבריטים שהפכו אותו למפקדה צבאית. בשנת 1948, לאחר גירושם של הטמפלרים מארץ ישראל, המלון עבר לחברת ניהול שוויצרית. בשנת 1958, כעשור להקמתה של מדינת ישראל, המלון שימש לפליטים יהודים וזמן קצר לאחר מכן הפך למטה של משרד החינוך לתקופה לא ארוכה. החל משנות ה-60 המוקדמות, הבניין הוזנח, ננטש ולבסוף עמד כרוח רפאים וזיכרון של עבר מפואר.

מלון ירושלים ההיסטורי
חידוש מלון דריסקו ביד אמן
מלון דריסקו שיפוץ
מלון דריסקו שיפוץ

2006-2018

עבודות הצלה, תכנון הקמת המלון מחדש, שימורו ושיפוצו

בשנת 2006 הבניין החל תהליך שיקום ארוך, תוך התמקדות בשימור הארכיטקטורה המקורית וציורי הקיר הייחודיים, המחיים את סיפור המלון והמושבה.

תכנון והקמת מלון דריסקו החדש

2018

היסטוריה חוזרת על עצמה

לאחר השקעה מסיבית ועבודה מתמשכת לאורך עשור, בהנהגתו של האדריכל ומעצב הפנים מר ארי שאלתיאל, המלון פתח את שעריו בתחילת 2018 ומציג שילוב ייחודי בין העולם האלגנטי והנושן לנוחות ועיצוב של העולם החדש. מצאנו לנכון לקרוא למלון על שמם של האחים דריסקו, מחווה לשני האמריקאים שהגיעו לחופה של יפו לפני מאה וחמישים שנה עם חלום אותו מעולם לא זכו לראות מתגשם.

תמונה ישנה של בניין מלון דריסקו ההיסטורי כניסה למלון דריסקו
חדר אוכל במלון דריסקו ההיסטורי חדר אוכל במלון דריסקו החדש
מבט על בניין מלון דריסקו